Inne
Przetwarzanie ścieków przemysłowych zawierających metale ciężkie
Przerób odpadów niebezpiecznych jest zagadnieniem bardzo złożonym, a jednym z najistotniejszych problemów jest zawartość w ściekach metali ciężkich. Ich obecność skutecznie hamuje rozwój mikroorganizmów wykorzystywanych do biokonwersji odpadów. Prowadzimy badania nad wykorzystaniem sorbentów na bazie naturalnych materiałów lignocelulozowych (drewno, kora, słoma) do selektywnego wiązanie jonów metali. Najważniejszym zagadnieniem z punktu widzenia skuteczności procesu jest struktura mikroporowata tych sorbentów. Nasze badania skupiają się na zmianie tej struktury metodami fizykochemicznymi, termicznymi i mechanicznymi. Do analiz wykorzystujemy nowoczesną metodę odwrotnej chromatografii wykluczania przestrzennego, pozwalającą na analizę porowatości materiałów mokrych, w warunkach odpowiadających procesom technologicznym. Skuteczność sorbentów oznaczamy analizując skład chemiczny sorbentów i ścieków, a także toksyczność wobec organizmów wodnych (Lemna minor, Daphia sp., Artemia salinas)
Wykorzystanie energetyczne ubocznych produktów procesów chemicznych
Wiele technologii przemysłów: chemicznego, farmaceutycznego, drzewnego lub rolno-spożywczego wytwarza uboczne produkty, które są trudne do przetworzenia i w efekcie stają się odpadem, często niebezpiecznym i uciążliwym dla środowiska. Proponujemy rozwiązanie polegające na wykorzystaniu ich jako źródła dodatkowej energii, możliwej do wykorzystania przez przedsiębiorstwo. Konkretna technologia dostosowywana jest do specyfiki substancji powstających u klienta. Kluczową kwestią jest zapewnienie takich warunków utleniania, w których wyeliminowane jest powstawanie szkodliwych gazów spalinowych, zwłaszcza tlenków azotu i siarki.
Technologie biopaliw, w tym z drzewnych odpadów poprodukcyjnych i poużytkowych
W Polsce prowadzone są intensywne badania nad technologią bioetanolu II generacji, otrzymywanego z biomasy lignocelulozowej. Jako surowiec badane jest m.in. drewno, słoma i odpady rolnicze. Z drugiej strony, w Polsce istnieje bardzo dobrze rozwinięty przemysł drzewny, który w zasadzie nie generuje odpadów czystego drewna. Istotnym problemem jest natomiast przetwórstwo tworzyw drzewnych, zawierających różnego rodzaju kleje i żywice, najczęściej mocznikowo-formaldehydowe i fenolowo-formaldehydowe. Odpady poprodukcyjne (zrzyny, pyły), jak również poużytkowe (stare szafki, półki, panele etc.) stanowią materiał, który nie nadaje się do recyklingu, a jednocześnie nie może być użyty bezpośrednio jako środek opałowy. Explo Solution opracowuje technologię obróbki wstępnej takich tworzyw odpadowych, umożliwiającej zastosowanie ich jako wsadu surowcowego do produkcji bioetanolu. W badaniach główny nacisk kładziemy na następujące aspekty: rozkład żywic formaldehydowych, zabezpieczenie przed emisją formaldehydu i związków fenolowych do środowiska, mikrostruktura drewna i jej dostępność dla enzymów hydrolitycznych. Nasza technologia pozwoli nie tylko na zwiększenie bazy surowcowej dla technologii bioetanolu, ale i rozwiązanie problemu odpadów tworzyw drzewnych.